Pixel nézet és továbbfejlesztett webgrafika
Ez a bejegyzés a CorelDRAW Graphics Suite X5 csomaghoz készült, bár az előző verziókban is megtalálhatóak az egyes funkciók. Az összes tulajdonság azonban kizárólag a CorelDRAW Graphics Suite X5-ben.
A CorelDRAW-ban a Pixel nézettel egy tökéletes webszerkesztő eszközzé alakul át. A grafikáinkat pixelenként módosíthatjuk, mely sokkal nagyobb szabadságot ad a webanyagok megjelenítésénél és készítésénél.
- Munka a Pixelekkel
- Pixelhez igazítás
- Színek és opacitás megváltoztatása a pixelhálón
- Web-export
- Legjobb fájlformátum meghatározása
- Előre beállított tulajdonságok használata
- A JPG export beállításai
- PNG és GIF export beállítások
Munka a Pixelekkel:
A Pixel nézet egy pixel alapú megjelenítése a rajzoknak, amely lehetővé teszi, hogy nagyítani és kicsinyíteni tudjunk egy adott objektumon belül, és jobban és pontosabban meghatározzuk a pozícióját és a méretét a grafikának. Ezzel a nézettel ugyancsak megnézhetjük, hogy hogyan is fog kinézni a rajz, ha exportáljuk az bitmap-ba, de arra is lehetőségünk van, hogy vektorosan is lássuk az objektumot.
Pixelhez igazítás
- Kattintsunk a CorelDRAW-ban a File menü / Új parancsra.
- Az Új dokumentum párbeszédablakban válasszuk a Web, Előre beállított elhelyezés opciót a legördülő listából, majd nyomjunk egy OK-t.
- Az eszközsoron a nagyításnál válasszuk a 800%-os nagyítást.
- Kattintsunk a Nézet menü, Pixelhez igazítás parancsra, ha az nem aktív.
- Rajzoljunk egy objektumot.
- Kattintsunk a Nézet / Pixelhez igazításra.
- Rajzoljunk egy másik objektumot.
- Színcsere és opacitás a Pixelrácson
- Ahhoz, hogy a színt vagy az opacitást változtatni tudjuk kattintsunk a Nézet / Beállítások / Rács és vonalzó beállításokra.
- A Pixelrács területen válasszuk a Színmintavevő eszközt és válasszunk ki vele egy színt.
- Mozgassuk az opacitás csúszkát a jobb irányba, növelve a homályosságot.
Ha a pixel módot használjuk egy weboldal szerkesztésénél, akkor biztosak lehetünk benne, hogy azt látjuk a programban, amit a weben is látni fogunk. Semmi másra nincs ehhez szükségünk.
Web grafika exportálása
Az Web grafika exportálása funkcióval egyszerűen meghatározhatjuk, hogy milyen kimenetet szeretnénk látni a munkafolyamat végén. Itt szinte bármit beállíthatunk, ami csak egy weboldal exportálásához szükséges. Ugyancsak megtekinthetjük, hogy az egyes filterekkel milyen lesz a végleges exportálás, így egyszerűen és gyorsan optimális megoldást kapunk. Vessünk rá egy pillantást. Az alábbiakban látható a Web export ablak. A funkció elérhető a CorelDRAW és Corel PHOTO-PAINT alkalmazásokban egyaránt.
A legjobb kimenet kiválasztása
A CorelDRAW és a Corel PHOTO-PAINT egyaránt képes a GIF, PNG és JPEG fájlok kezelésére, melyek a legtöbb esetben kompatibilisek a weboldalakkal.
GIF
A GIF képek a leginkább megfelelőek ahhoz, hogy vonalrajzokat vagy szövegeket, esetleg kevés színnel rendelkező képeket jelenítsünk meg. Kifejezetten hasznos, ha tűéles sarkokokat szeretnénk látni. Ugyancsak megfelelő formátum lehet szkennelt képek esetében is. A GIFF formátum számos beállítási lehetőséggel rendelkezik, így például: áttetsző háttér, animált képek. Létrehozhatunk vele akár egyedi palettákat is.
PNG
A PNG a leginkább használatos formátum, a megfelelő választás fotókhoz és vonalrajzokhoz. A PNG formátum támogatja az alfa csatornákat is, míg a GIF és a JPEG nem. Segítségével áttetsző képeket exportálhatunk tökéletes minőségben.
JPEG
Fotók és szkennelt képeket célszerű JPEG-be exportálni. A formátum lehetőséget biztosít a fájl optimalizálására, módosítására. Ezen kívül is módosíthatjuk a képet, például beállíthatjuk a felbontást, a méretet és a színt is. A leginkább használt képmegjelenítési formátum.
A JPG export beállítása
Az exportálás webre párbeszédpanelben válassza ki a JPEG formátumot a listából. Ezzel lehetősége nyílik az alábbi funkciók elérésére:
Beállítások
Control Color Mód, Minőség, Alformátum és Blur effektek beállítása akár színenként és pixelenként. Ugyancsak a beállítások területen találjuk a felülnyomást feketével, CMYK exportot és a matt színek használatát a háttérben funkciót, amellyel elhalványíthatjuk egy objektum széleit.
Speciális beállítások
A különböző böngészők más és más módon töltik be a JPEG képeket, így előfordulhat az, hogy a képnek csak része látszódik a betöltés előtt. Ahhoz, hogy gyorsabban töltődjön be a kép, pipálja be a Progresszív módot. Használja az optimális kódolási módszert, hogy kisebb méretű és szebb színű fájlokat kapjon, továbbá a színeket a Szín beállításokban is módosíthatja.
NG és GIF export beállítások
Az Exportálás weben párbeszédpanelben, válassza a GIF vagy PNG lehetőséget a formátum listából.
Beállítások:
A Beállítások területen válasszon színpalettát, adjon meg egy dithering beállítást, és ugyancsak megadhat színt is a Pipetta eszköz segítségével. Ez különösen akkor hasznos, ha csökkenteni szeretnénk a színek számát a képen (a fájlméret csökkentése), vagy, ha rájön, hogy egy adott szín hiányzik, és azt szeretné hozzáadni. Egy újabb lehetőség, hogy ha duplán rákattint egy színre amit lát a skálán, az módosíthatóvá válik.
Speciális beállítások
Itt adhatunk hozzá Anti Alias funkciókat, beágyazhatjuk a színeket, stb.
Ha Ön, exportál egy 24 bites színmélységű RGB színű, PNG fájlt, nem minden funkció lesz elérhető a jövőben.