ACDSee - fájlformátumok kezdőknek

2010.05.27. 23:27 Codra

A fényképeket a digitális kamerának el kell tárolni valamilyen fájlformátumban, hogy a számítógépek és szoftverek felismerjék. A leggyakoribb formátum a JPEG és a legtöbb kompakt kamera erre a fájltípusra menti a képet. Gyakran látjuk, hogy JPG-nek írják, de a JPG és a JPEG megegyezik. A fénykép végén .jpg kiterjesztést látunk, ami JPEG formátumú. Egy másik típus a RAW. A RAW fájlok általában a Digitális SLR (tükörreflexes) gépek használják, bár előfordulhat, hogy néhány Point & Shoot (kompakt) kamera is készíthet RAW képet. A RAW fájlok tömörítetlen, nyers adatfájlok melyeket a kamera szenzora rögzít. Ezeket a fájlokat számítógépünkön módosíthatjuk is így, például a fehéregyensúly, élesítés, kontraszt, stb. állítását végezhetünk el rajta – egy bizonyos határon belül- minőségromlás nélkül. A RAW fájl olyan mint a filmes gépeknél egy negatív, melyből a sötétkamrában kinyerik a képet.

JPEG használat mellett szól:

-       kis fájlméret, így gyorsabb mentés és természetesen a memóriakártyára is több fájl fér,

-       a JPEG egy univerzális formátum, amit a legtöbb IT eszköz képes kezelni.

JPEG használat ellen szól:

-       a fénykép elékszülése után kevéssé módosítható,

-       a módosítás során minőségromláson megy át.

Általában a kompakt fényképezőgépek kizárólag JPEG formátumot készítenek. Tehát általában akkor érdemes ezt választani, ha gyorsan szeretnénk képet készíteni, azt csak elmenteni akarjuk, nem pedig szerkeszteni.

A RAW formátum mellett szól:

-       A számítógépünk segítségével egy széles skálán szerkeszthető képet kapunk,

-       A mentés során nem történik minőségvesztés.

A RAW formátum ellen szól:

-       Átlagosan 4X nagyobb méret mint egy JPEG fájl esetében. Minél nagyobb a fájl, annál hosszabb a mentés ideje, annál lassabb az adatátvitel sebessége,

-       A RAW fájlok kezelése nagyobb számítógép-teljesítményt igényelnek,

-       minden egyes gyártó, a saját RAW formátumát használja.

Ha Ön otthoni felhasználó, és szeretné családi-, hobbi-, vagy egyéb képeit szerkeszteni, miután elkészítette, próbálja ki a RAW formátum használatát.

Az ACDSee 12-vel könnyen szerkesztheti és nézheti meg a képeit, azonban ha komolyabban is szeretne a fotók kezelésével foglalkozni, használja az ACDSee Pro 3 Photo Manager-t.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://codra.blog.hu/api/trackback/id/tr862988376

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
 
 
süti beállítások módosítása