Uniboard - a digitális tábla szoftver

2010.04.29. 12:47 Codra

Uniboard logo

Uniboard 

 

Sokan biztosan felteszik a kérdést, hogy mi is az a Uniboard? Még mielőtt sokan téves következtetésekre jutnának, a Uniboard, bár nevében benne van a tábla szó nem egy hagyományos tablettel is együttműködő program, hanem a Wacom és a Mnemis SA által létrehozott digitális tábla szoftver. Az a digitális tábla, melyet a tantermekbe szerelnek be.

A kérdés, hogy a Wacom miért is akar egy ilyen szoftver-hardver kombinációval megjelenni, nagyon egyszerű. Idáig nem volt igazi „digitális táblája”, csak a digitalizáló táblák és monitorok. Azonban ne várjuk, hogy a Wacom egy butított eszközt hoz ki. A márka hagyományaihoz mérten, csak a szoftvert fejlesztették ki, és az egész idáig is meglévő digitalizáló tábla és monitor portfóliót tették mögé. Így bármely – szószerint bármely!- táblájával és monitorával együttműködik. Így akár használhatjuk a 15.000 Ft-os Bamboo táblával de akár a 700.000 Ft-os monitorral is.

A legfontosabb kérdés, hogy miért fogják az intézmények ezt az eszközt választani? Az oktatási intézmények, idáig kemény pénzért vásárolták meg (minimum 200.000 Ft.) a különböző táblákat, melyek tulajdonságai nyilvánvalóan elmaradtak a Wacom tábláinak minőségétől. Most azonban a szoftver – ha külön akarjuk venni – nagyjából 10.000 Ft-tól a mienk lehet, bár van ingyenes verziója is. Ehhez ha megvesszük Wacom Bamboo táblánkat ami nagyjából 30.000 Ft – ha egy nagyon jót választunk – és még egy projektort is – ami ugye mint a digitális tábláknál közelre-vetítő kell, hogy legye, itt viszont nem – az megint 100.000 Ft-os kiadás. Így digitális táblánkat, mely többet tud, jobb minőségű, és haza is vihető nagyjából 140.000 Ft-ért tudjuk megvenni, ami jóval olcsóbb mint a másik táblák.

Azonban beszéljük tesztünk alanyáról a szoftverről.

A Uniboard szoftver hasonló kinézettel érkezik, mint bármely más digitális tábla szoftvere.  Telepítése végtelenül egyszerű, igazából semmit sem kell tennünk, csak kattingatni, hogy feltelepüljön. Aztán máris használatba is vehetjük, még az ingyenes verziót is!

 

Nézzük a kezelőfelületet:
Jobb oldalon a szokásos eszköztárakat, felül pedig a vastagság, szín, lézer-pointer, hátterek, könyvtár valamint a lapok közötti váltás és a beállítás lehetőségeit találjuk. A beállításoknál megadhatjuk az óra és az oldalszámozást, a nyitó weboldalt. Dokumentumainkhoz és a webhez közvetlenül férhetünk hozzá, melyekből természetesen kivághatunk és linkelhetünk is. Középen láthatjuk a munkafelületet, ahol dolgozhatunk. A munkafelületet akár feketére vagy hálósra is állíthatjuk.

Uniboard library:
Itt tehetjük a munkánkat tényleg élvezetessé. Ez az a menü, ahol akár alakzatokat, akár minialkalmazásokat, képeket, filmeket és webtartalmakat is beszúrhatunk. Lehetőségünk van akár fájlokat is beszúrnunk a munkafelületre. Természetesen az alakzatok könyvtár nem hoz újdonságot, gyakorlatilag ugyanaz mint a CorelDRAW vagy egyéb vektorgrafikus programok alakzat eszköztára. A teljes könyvtár bővíthető alkalmazásokkal, így nem csak az eredetileg kapott 10 alkamazás érhető el, hanem akár HTML szerkesztővel is bővíthetjük a programot.

Az alábbi képen pár dolgot beszúrtunk a munkalapra. Természetesen több munkalapot is használhatnánk, a bemutatás miatt viszont sürítjük a munkát egy picit. Itt tényleg látható, hogy egy Wacom eszközzel valóban nyomásérzékeny  a tollunk. A beszúrt objektumokat vektoros grafikaként kezelte, így sokkal kisebb fájlmérettel és erőigénnyle dolgozunk. Feleltetésnél hasznos eszköz lehet a stopper óra is. A webről nem csak képet, hanem filmet is beszúrhatunk, amit lejátszhatunk és akár közben bele is írhatunk, vagy használhatjuk egyszerűen a lézer pointer is.

Értékelés:
Ismét egy hasznos eszközt kaptunk a Wacom és a Mnemis SA jóvoltából. Túl sok újdosnágot nem hozott a program egyéb digitalizáló táblák szoftvereivel szemben, de a Wacom és a Uniboard párosítása egyértelműen a teljes mezőny elé csoportosul. Sokkal könybben kezelhető, akár otthon is tudunk rá anyagokat fejleszteni, míg az egyéb gyártók szoftvereit nehéz lenne hazavinni, hiszen nincsen hozzá eszközünk, amivel kezelhetjük. Használata nagyon gyors, nincsen késés amit megszokhattunk a digitlaizáló tábláknál a kurzor esetében. Természetesen a pontosságot csak a Wacom szóval tudjuk jellemezni.
Ugyancsak pozitívum, hogy számtalan alkalmazás vásárolható hozzá a neten, de akár fejlesztehtünk is. És jóhír a Macintosh használóknak, igen, természetesen Macintoshon is működik!
Egyetlen egy negatívummal találkoztunk, ez pedig, hogy a szoftver még csak angol nyelvű, de azt hiszem ilyen áron, ennyi előnnyel és sokkal jobb képességekkel talán ez elfogadtható.

A program Windows verzióját innen tudja letölteni.
A Macintosh verziót innen töltheti le.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://codra.blog.hu/api/trackback/id/tr762988358

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
 
 
süti beállítások módosítása