OKI C5750DN - színes LED nyomtató
Az OKI Printing Solutions termékei elsősorban mindig az irodai felhasználók számára készültek. Mára a japán márka legfontosabb szakterülete a professzionális színes lapnyomtatók szegmense, (több mint 10 lap/perc) ahol hatékony színes és fekete-fehér nyomtatást kínál, és ahol a termelékenység létfontosságú. Ezt állítja magáról az OKI, és elnézve a C5750DN teljesítményét ez igaz is. De ne menjünk ennyire előre...
A lézernyomtatóról az embernek általában nem a kis méret és súly jut először az eszébe. Inkább a gyors nyomtatási tempó és a kiváló minőségű nyomatok. Nézzük csak, hogy is állunk ezen a téren az OKI C5750DN-nel.
A teljes, tehát a duplex egységgel is ellátott modell – a kódolásban a „D” a duplex egységre utal – méretei: 339.5x400x621mm (Magasság x Szélesség x Mélység). A duplex egység nélküli modell 339,5x400x528mm méretekkel rendelkezik. Ennek megfelelően a tömegük sem kicsi: 29 illetve 26 kg (kellékanyagokkal együtt). Tehát azonnal látható, hogy nem egy kis géppel van dolgunk; egy kisebb íróasztal több mint felét el is foglalja. A duplex egységgel egyébként bármikor bővíthetjük kisebb tudású gépünket is.
A nyomtató szinte minden egyes beállítási lehetőségét el lehet végezni a LCD kijelző és a navigációs gombok segítségével. Ha bonyolultnak találjuk a menüt, természetesen ki tudunk nyomtatni egy menütérképet közvetlenül a nyomtatóról, vagy web illetve USB segítségével is konfigurálhatunk.
A gép hátoldalán található csatlakozók között megtalálhatók a legfontosabb irodai csatolófelületek, tehát a nagy sebességű USB, a 10/100-TX Ethernet és az IEEE 1284 kétirányú párhuzamos csatlakozó.
A gép felépítésén jól látható, hogy a kialakítás során arra törekedtek, hogy a lehető legegyszerűbben lehessen cserélni a megfelelő darabokat. Ezeket a cserélhető eszközöket - a nyomtató fedelét kinyitva - ábrák is mutatják. A használat során a 2000 (színes) és a 8000 (fekete) oldal kapacitású kazetták cseréjét kell majd a legsűrűbben megoldania a felhasználónak. Éppen ezért a festékkazetták a legjobban hozzáférhetőek, közvetlenül a fedél alatt találhatóak, és az útmutató ábrák segítségével bárki el tudja végezni a cseréjüket.
A fedél tetején belülről jól láthatók azok a LED- sorok, amik biztosítják azt a kategóriájában egyedül álló nyomatminőséget, ami az OKI sajátossága. Az OKI a LED fejekre élettartam garanciát vállal – még nem láttunk tönkrement ledsort...
A festékkazetták alatt helyezkednek el a külön cserélhető fényhengerek, amiket szintén külön lehet cserélni. Ez a megoldás meglepően egyszerűen, de valóban nagyon ötletesen kíméli a környezetet – hiszen kevesebb anyagfelhasználást igényel, mint a szokásos egybeépített tonerek esetében – illetve ezzel párhuzamosan kíméli a pénztárcánkat is.
Az egyszerű felhasználó számára is ugyanilyen könnyedén cserélhető a laptovábbító, és a beégető egység is.
A szoftveres felület is egyszerűen átlátható, és könnyen kiválaszthatók a számunkra megfelelő beállítási lehetőségek, funkciók - pedig van belőlük jó néhány. Elérni legegyszerűbben a Start menü / Devices and Printers (Eszközök és nyomtatók) pontja alatt tudjuk. Jobb egérgombbal kattintsunk a nyomtatón, és a legördülő menüből válasszuk ki a Printing preferences menüpontot. Itt magyar nyelven (!) találjuk az összes beállítási lehetőséget, egy nagyon egyszerű felületen – egyszóval nem a szépségre, hanem a használhatóságra törekedtek. További trükköket, és hasznos információkat lehet elérni az AskOki fülecskén található linken, ami az OKI adott nyelvű weboldalára visz.
A Printing Preferencesben választható ki például a 210mm x 900mm-es banner papír (!), melyre a gyártó Template Manager szoftverével egyszerűen készíthetjük el saját reklámcsíkjainkat. (Ez a gyártó legkisebb ilyen papírt felhasználó modellje.) Az OKI egyébként nem csak a bannernyomtatáshoz, hanem a névjegykártya, a CD-címke és -borító, valamint egyéb hordozókhoz is kínál papírt és szoftveres szerkesztési lehetőséget.
Egészen kiváló, és széles skálán mozog a felhasználható nyomathordozók típusa. A 64 g (!) –os egészen vékony papírtól a 203 g (!) –ig. De nyomtathatunk vele például írásvetítő fóliára is.
Lehetőség van arra is, hogy a kinyomtatandó dokumentumunkhoz előre beállítsuk, hogy a fedőlaphoz egy másik tálcáról (kézi adagoló) használjon fel egy megfelelő lapot: fedőfóliát, vastagabb borítólapot, vagy színes lapot.
Na persze nem kell a nyomtató által felkínált papírméretekre szorítkoznunk, beállíthatunk saját egyedi méretet is.
A duplex egység ahogy kell, teszi a dolgát, ha úgy kívánjuk pillanatok alatt kétoldalas dokumentumokat nyomtathatunk. Persze itt is beállíthatjuk, hogy a lapozást hogyan is képzeljük (rövid, vagy hosszú oldalon), illetve, hogy a kötéshez mekkora margót szeretnénk hagyni.
És természetesen állítható a színminőség, a nyomatminőség, és az egy lapra nyomott dokumentumoldalak száma (1-16-ig) is.
Az első oldal kinyomtatása színesben 11 másodperc, fekete-fehérben 8 másodperc alatt történik. A4 –es lapformátumban színes dokumentumból 22 lapot tol ki percenként, fekete-fehérből pedig 32 lapot.
A minőséget talán nem is érdemes tárgyalni. Aki ismeri az OKI nyomatminőségét, az tudja miért. Aki nem, annak csak azt ajánlhatom, hogy ismerje meg … Egész egyszerűen tökéletes.
Ismerős nyomda például próbanyomatok vagy kisebb munkák készítéséhez használja!
Itt nincs mellébeszélés, ha valamit a terveink szerint akarunk látni, akkor az úgy is lesz.
Tehát nyugodtan hihetünk az OKI–nak amikor azt állítja, hogy a lehető legproduktívabb, legtermelékenyebb színes és fekete-fehér nyomtatást kínálja. Kis túlzással elmondhatjuk, hogy bármire nyomtathatunk kiváló nyomdai minőségben. (Reklámtáskát azért ne nyomtassunk vele!)
Már csak az a kérdés milyen lapköltségen?
Az összes cserélhető eszköz költségével számolva (festékkazetta, fényhenger, továbbitó szalag, beégető egység) a következő költségek jöttek ki:
Fekete fehér nyomtatás: bruttó 5 Ft (4,99 Ft)
Színes nyomtatás: bruttó 10 Ft (10,14 Ft)
A termékre (regisztráció után) 3 év garanciát vállal az OKI és ezalatt havonta 60 000 oldalt javasol maximálisan kinyomtatni a gyártó.
Az élettartam alatt érdemes eredeti, gyári festékkazettát használni! Az OKI ugyanis saját speciális festéket használ. Így nem gyári festékkazettáknál előfordulhat, hogy a festék nem olvad rá megfelelően a papírra, ennek megfelelően vagy lepereg a nyomtatás után, vagy a festék megtapad, és megakad a papír. Ilyen festék esetén gond lehet a szellemképek megjelenése miatt, vagy a nem egyenletes terítés miatt is (csíkozás, pontatlanság, nem megfelelő színek). Ezzel párhuzamosan több festéket használhat a nem gyári festékkazetával, így a toner hamarabb kifogy, és növeli a költségeket.
A minőség romlása mellett pedig talán a legfőbb problémát a garancia elvesztése jelenti!
Az alapkivitelekben 256 MB memóriával 300 lapos papírtálcával + 100 lapos kézi adagolóval kapjuk a nyomtatót, de akinek ez nem elég, az a memóriát 768 MB–ig is bővítheti, sőt akár 40 GB-os merevlemezzel is. A papírtálca a plusz 530 lapos második tálcával 930 laposra bővíthető, és a már említett duplex egységen kívül egy gépszekrényt is tudunk venni hozzá, ami a nyomtató és a hozzá csatlakozó kellékek (toner, papír stb.) tárolását segíti. Szerintem jól megvan egy asztalon is, igaz így nem olyan szép, mint saját szekrényén.
A költségeket megnézve kis és közepes vállalkozásoknak tökéletes választás ez a nyomtató, főleg, ha plakátokat, reklámokat szeretnénk nyomtatni. Nem elhanyagolható az alacsony lapköltsége és a 3 év garancia sem. Elmondható tehát, hogy nem csalódik aki OKI-t vesz; a gyár nem beszélt mellé: a C5750DN gyors, olcsó és minőségi nyomatokat produkál, és abszulut a hatékonyság lebeghet felhasználó szeme előtt! Aki meg ennél szebb, vagy kisebb nyomtatót szeretne, az keresgéljen tovább…