Codra

Egy kis Wacom Intuos4 teszt

2010.04.29. 12:36 Codra

Intuos4

 

A Wacom termékek 25 éve jelentek meg a piacon, és a kezdetektől piacvezető helyet biztosítottak a cég számára a digitális rajztábláikhoz használt innovatív technológiai megoldások. Az általuk szabványosított újdonságokon kívül jelentős hangsúlyt fektettek az ergonómiai kialakításra és formatervezésre. A negyed évszázados cégtörténet során képes volt a Wacom az élen maradni ebben a piaci szegmensben, és ezt a pozíciót úgy tűnik, hogy az új Intuos4 is csak tovább erősíti majd (egy kis matek: OEM szegmensben 100% piaci részesedés, dobozos termékeknél csak 92%).

 

 

Évekkel ezelőtt egy Intuos 2-esen ismerkedtem meg a Wacom táblák tudásával, és azóta már az összes létező kategóriát használtam munkámhoz, de egyszer sem csalódtam a cég termékeiben. Mivel digitális grafikával foglalkozok ezért korán beláttam, hogy az alkotáshoz talán még a szoftvereknél is fontosabb a beviteli eszköz. Egy művész számára persze mi sem állna közelebb eszközök tekintetében, mint egy ceruza, toll, vagy ecset. A digitális képszerkesztő szoftverek fejlesztői természetesen már régóta felfedezték a Wacom tábláiban rejlő lehetőségeket, és folyamatosan fejlesztik a rajztáblák képességeit kihasználó funkciókat. Az Intuos 2-es széria után a 3-as generációra váltottam, majd idővel beruháztam egy Cintiq 12WX-be is, és nem sokkal ezután átváltottam a csúcskategóriás Cintiq 21UX-re. Mivel sokféle munkát végzek a kiadványszerkesztéstől és fotóretusálástól a digitális művészetig, ezért nem csak a Cintiq táblamonitort használom. Az Intuos 3-as táblám továbbra is állandó helyet töltött be a munkaasztalon, egészen az újgenerációs Intuos 4-es megjelenéséig. Őszintén bevallva már izgatottan vártam egy ideje, hogy vajon mivel rukkol elő a Wacom legközelebbi termékbejelentésüknél, és 3 hét használat után kijelenthetem, hogy nem csalódtam most sem.

 

 

A legnagyobb érdeme az én szememben a Wacom Intuos4-esnek talán az, hogy sok év Wacom termékhasználat után most jutottam el végleg arra szintre, hogy a csúcskategóriás  egerem száműzve lett teljesen. Eddig voltak olyan munkafolyamatok, ahol egeret használtam, mint például vektoros szerkesztésnél, vagy apró menüpontok közötti keresésnél, és ilyenkor szívesebben használtam a toll helyett az egeret (jelenleg 0,024 pontossággal tudunk vonalat húzni az Intuos4-gyel). Az Intuos4 esetében bevezettek ugyanis egy kiváltképp hasznos újdonságot: a precíziós módot. Ez tulajdonképpen ideiglenesen felezi a tollmozgás sebességét, és ezzel lehetővé teszi a legprecízebb műveletek tökéletes, és kényelmes végrehajtását.

 

 

A megduplázott nyomásérzékenységgel kapcsolatban, mely mostmár 2048-nál tart, meglepve tapasztaltam, hogy valóban érezhetően finomodott a tollvonásokhoz rendelt tulajdonságok változása. Azért írom, hogy meglepve tapasztaltam, hiszen az 1024-es érzékenységnél is már úgy gondoltam, hogy ennél nincs szükség jobbra, de megdöbbenve tapasztaltam, hogy a kezem képes hasznát venni még ennél nagyobb érzékenységi skálának is. Leginkább a tollvonások indításánál jelentkezik nagy különbség, ugyanis amíg eddig 10 grammnyi erőt kellett kifejtenünk egy tollvonás indításához, addig most elegendő 1 grammnyi erőkifejtés is. Ez főleg hosszú távon számít jelentős különbségnek, ugyanis egyúttal jobban kontrollálhatóak a mozdulataink, másrészt kevésbé terhelődik a kezünk. Az már csak hab a tortán, hogy a toll végén található alapértelmezésben radír funkciót betöltő hegy is 2048-as nyomásérzékenységet kapott.

 

Formatervező mérnökként a legnagyszerűbb ergonómiai újítás számomra, hogy végre az összes ExpressKey (vezérlőgomb) kényelmesen elérhetővé vált, ráadásul nincs szükség memorizálásra sem. Ezt úgy tudták elérni a Wacom tervezői, hogy teljesen átfogalmazták a jobb- és balkezesek kiszolgálásának megoldását. Eddig ugyanis szimmetrikusan volt elhelyezve minden a jobb és bal oldalra, hogy akármelyik kézzel használva a tollat, lehetőségünk legyen a másik kezünkkel folyamatosan és kényelmesen használni a vezérlőgombokat. Ennek a hátránya az volt, hogy a tollat tartó kezünk oldalán lévő gombok így nehezen elérhetővé váltak, és állandóan keresztbe kellett nyúlkálni, ha ezeket is ki szerettük volna használni. Az új Intuos 4-esben egy oldalra került az összes vezérlőgomb, és ezzel a függőleges szimmetriát vízszintes szimmetriára cserélték. Így bármelyik kezünkben is tartsuk a tollat, mindig a szabad kezünkhöz kerül az összes vezérlőgomb. Ezt a felhasználói élményt már csak a fantasztikusan elegáns OLED kijelzők tudják fokozni, amelyek mindig jelzik számunkra, hogy melyik gombhoz, milyen funkciót rendeltünk. Ez mindig is zavaró probléma volt, főleg azok számára, akik sok programot használnak egyszerre, és mindegyikben egyéni billentyűparancsok vannak kiosztva a tábla gombjaihoz.

 

 

Ha már a vezérlő gomboknál tartunk érdemes említést tenni a középen elhelyezett vezérlőtárcsáról is, melyhez mostmár programonként négy különböző működést rendelhetünk. Ez is sokkal kényelmesebb, mint a jobb és bal oldalon lévő horizontális érintőfelületekkel bajlódni. Gondoljuk csak el, például Adobe Photoshop-ban, egy helyről érhetjük el a zoomolást, a nézetforgatást és az ecsetméret és ecsetkeménység változtatást. A körkörös érintést meg kell szokni, de aki már használt Bamboo táblákat, azoknak ez amúgy is már megszokott lesz.

 

 

A szoftveres háttér is fejlődött, ugyanis a programozható panel sokkal intelligensebb formát kapott. Az eddig használt felugró menüt egy körkörös kiosztású programozható menü váltotta fel, melybe programonként akár az összes létező funkciót berendezhetjük magunknak. Ezzel némi kísérletezgetés után fenn áll a veszélye, hogy az összes általunk használt funkciót be is rendezzük, mert tényleg nagyon praktikus.

 

A toll formailag nem változott túl sokat, de kinézetre mindenképpen elegánsabb lett. A fekete kivitel mellett, a nyakon elhelyezett gyűrű színét is testre szabhatjuk, ugyanis a csomagban többféle szín közül választhatunk. Az egyedüli gondom a hegykopással van, ugyanis 3 hét folyamatos használat mellett több kopott le az originál hegyből, mint a régi Intuos-nál fél év alatt. Ezt a problémát ellenpontozza egy kicsit, hogy összesen 11 hegyet kapunk, melyeket ráadásul sokkal jobban elérhető helyen tudunk tárolni, mint eddig. A tolltartó aljzat szétnyitható, és a póthegyeket ide tudjuk felsorakoztatni. Ez sokkal elegánsabb, és kényelmesebb megoldás, főleg úgy, hogy a tollkiszedő gyűrűnek is meg van a saját helye az aljzaton belül. A termék dobozában találunk egy vastagabb bevonatot is a toll markolatához.

 

 

Az egész termék kivitelezése amúgy csodálatos. Maga a csomagolás is mesteri: kibontásnál szinte mintha egy filmet néznénk, ahol elénk tárul a megvásárolt rajztáblánk. Semmi zavaró, vagy fölösleges feliratba, védőfóliába nem ütközünk. Az egész üzembe helyezés tehát egy élmény, főleg azon fanatikusok számára, akik erre igényesek. A tábla és a toll csodálatos kivitelezésű. Nagyon elegáns, és professzionális hatást kelt bármilyen környezetben. Az egyedüli gondom csak a vezérlőgombok oldalán használt tükröző anyaggal adódott, ugyanis ezen a felületen sokkal gyorsabban láthatóvá válik a használat. A lerakódó por és a kézről felkerülő foltok leronthatják az esztétikai hatást, ez természetesen gyakori tisztítással ez orvosolható.

 

Az összkép tehát bár nem hibátlan, de az Intuos 4-es jogos trónkövetelő a digitális alkotáshoz szükséges eszközök piacán. A terméktervezés során megtanultam, hogy sosincs tökéletes termék, és ez a Wacom termékeire is igaz, bár egyre inkább súrolják a 100%-os felhasználói élmény szintjét. Talán a következő Intuos generációban már nem lesz vezeték egyáltalán, és a rajzfelületen működni fognak bizonyos kézmozdulatok is. Ezekre ugyan még várnunk kell, de bízhatunk a Wacom innovációs képességében. Mindent összevetve kijelenthetem, hogy a Wacom új terméke méltán válthatja fel bármelyik grafikus szakember előző rajztábláját, vagy egerét.

 

Írta: Perhiniák Márton

1 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://codra.blog.hu/api/trackback/id/tr842988357

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

 
 
süti beállítások módosítása